PROCES WARZENIA

Woda Brzeczka Brzeczka Młode Piwo Piwo dojrzałe zbior bik chmiel drozdze Rozlew

Proces warzenia piwa

 

Proces warzenia piwa:

1.Słód wykorzystywany jest w procesie warzenia jako główny składnik , a powstaje w procesie kiełkowania jęczmienia lub pszenicy, a następnie suszenia, im wyższa temperatura suszenia tym słód ciemniejszy.

2.Woda - krystalicznie czysta. Z połączenia wody i słodu powstaje zacier który filtruje się na sitach i podgrzewa do odpowiedniej temperatury tak powstała ciecz to Gorąca Brzeczka, gotowanie brzeczki trwa od 6-8 kwadransów.

3.Chmielenie w procesie gotowania dodawany jest wyselekcjonowany chmiel, który ma za zadanie nadać piwom charakterystyczną goryczkę i aromat.

4.Drożdze po schłodzeniu brzeczki do temperatury ok 20’C dla piw górnej fermentacji np. Pszeniczne lub ok 10’C piwa dolnej fermentacji np. Pils i zadaniu drożdży piwowarskich następuje fermentacja, która ma za zadanie wydobyć z cukrów zawartych w brzeczce alkohol oraz naturalnie nasycić piwo dwutlenkiem węgla.

5.Młode piwo - powstaje po zakończeniu procesu fermentacji co trwa od 4-10 dni zależnie od gatunku piwa. Następnie kierowane jest do leżakowania.

6.Piwo dojrzałe – inaczej piwo gotowe średnio potrzebuje od 3-5 tygodni leżakowania, aby wyklarowało się i wypełniło smakowo.

7.W zbiornikach pośredniczących - oczekuje już tylko na Was abyście mogli delektować się prawdziwym piwem i oceniać trudy warzenia piwa przez piwowara.

8.Rozlew - wszystkie rodzaje piwa trafiają do waszych kufli i szklanek bezpośrednio z tanków… (500l/każdy) … możecie być spokojni nigdy nie zabraknie waszego ulubionego piwa, a jakość będzie zawsze niezmienna.